Nagłośnienie mobilne z roku na rok staje się coraz bardziej popularne i chętnie wykorzystywane. Wzrost zainteresowania oraz sprzedaży głośników i akcesoriów możemy zaobserwować nie tylko wśród hoteli, szkół, domów kultury, ale również wśród szeroko rozumianych miłośników muzyki. Co więcej, od kilku lat stale rośnie zapotrzebowanie na nagłośnienie przenośne z zasilaniem akumulatorami.

Całkiem niedawno, sprzęt tego typu był dostępny jedynie w ofercie kilku producentów. Wraz z rozwojem technologii oraz obserwując rynek, firmy coraz częściej i chętniej produkują świetnej jakości nagłośnienie mobilne. Na czym więc polega fenomen i na co zwrócić uwagę przy wyborze takiego osprzętu? Zapraszamy do dalszej części artykułu.

nagłośnienie przenośne

Nagłośnienie przenośne – możliwości, których do tej pory nie było

Odkąd na rynku zaczęło pojawiać się nagłośnienie mobilne, wiele możliwości znalazło się w zasięgu rąk klientów. Warto pamiętać o tym, aby sprzętu tego typu nie mylić ze staromodnymi radiomagnetofonami czy tzw. „jamnikami”. Głośniki tego typu (portable PA) nazywamy zestawy nagłośnieniowe, które mogą być zasilane dzięki wbudowanemu akumulatorowi. Co więcej dobry zestaw jest wyposażony w funkcje zarezerwowane dla pro audio, czyli np. bezprzewodowe mikrofony. Nowoczesne nagłośnienie przenośne posiada na tyle dużo mocy, że niewielkie czy średnie eventy firmowe i nie tylko, będą wyposażone w świetnej jakości dźwięk.

Przez kogo są obecnie wykorzystywane zestawy nagłośnieniowe tego typu? Z tego rozwiązania korzystają głównie hotele, szkoły, wszelakie obiekty użyteczności publicznej. Dodatkowo, zasilają asortyment twórców reklam, muzyków, konferansjerów, organizatorów imprez, sklepów itp. Dzięki temu, że nagłośnienie mobilne jest zasilane akumulatorami, może być wykorzystywane niemalże wszędzie. Wszelakie imprezy dla dzieci, eventy zamknięte czy bankiety na świeżym powietrzu to idealna okazja do tego, aby wykorzystać sprzęt tego typu.

Dobre nagłośnienie mobilne – jakie powinno mieć funkcje?

Aby nagłośnienie mobilne można było określić jako dobre, musi ono posiadać kilka ważnych funkcji i cech.

RMS czyli MOC

Przenośne nagłośnienie powinno charakteryzować się relatywnie wysoką mocą, a co za tym idzie- głośnością. Przecież, kupując czy wypożyczając sprzęt tego typu chodzi nam o to, aby wszyscy zgromadzeni na danym wydarzeniu byli w stanie wszystko dobrze usłyszeć. Co ważne! Niektórzy producenci tanich głośników pokazują jedynie tzw. moc szczytową, która bardzo często jest zawyżona. Okazuje się, że moc ciągła jest 2-4 razy wyższa niż ta szczytowa.

Mikrofony bezprzewodowe

Nagłośnienie mobilne to nie tylko głośniki. Jeśli organizujesz jakikolwiek event, wydarzenie sportowe, kulturalne czy inne, mikrofony bezprzewodowe to must have. Kiedy wybierasz konkretny zestaw, zastanów się, czy potrzebujesz mikrofonów UHF czy VHF.

Wejścia audio, Bluetooth, USB, FM i inne

Jeśli chcesz w pełni korzystać i cieszyć się ze sprzętu mobilnego, nagłośnienie tego typu powinno mieć możliwość podłączenia (lub odtwarzania) różnych źródeł dźwięku. Jakie wejścia mamy do wyboru? Nagłośnienie mobilne w głównej mierze posiada: wejście Jack (6,3 mm) na mikrofon lub gitarę, RCA , mini Jack (podłączenie laptopa, telefonu), złącze USB, czytnik kart SD.

Coraz częściej nagłośnienie przenośne posiada również funkcję Bluetooth, dzięki której do sprzętu możemy bezprzewodowo podłączyć nasz smart fon, tablet czy laptop.

Czas działania bez ładowania

Kolejnym niezwykle ważnym czynnikiem jest czas działania sprzętu bez ładowania. Producenci podają zazwyczaj różne czasy, które mogą wahać się od 4 do nawet 10 godzin. Czas działania urządzenia zależy od sposobu użytkowania. Jeśli przykładowo pokręcimy głośność oraz basy na 100%, naturalnym jest, że zużycie energii powinno znacznie wzrosnąć. To samo tyczy się włączonej opcji Bluetooth. Jeśli zależy nam na długim czasie pracy, musimy oszczędzać energię (wyłączenie niepotrzebnych funkcji, mikrofonu, zmniejszając bas czy głośność).

Dźwięk a jakość

Ostatnim czynnikiem, na który niewątpliwie musimy zwracać uwagę jest jakość dźwięku. Porównując nagłośnienie mobilne do tego stacjonarnego (ta sama klasa sprzętu), niestety zestaw przenośny wypada nieco gorzej. Nie znaczy to jednak, że musimy z niego rezygnować! Tak naprawdę, postronny słuchacz nie będzie w stanie zauważyć (a w zasadzie usłyszeć) znaczącej różnicy.

Takie systemy są jednak projektowane na konkretne zlecenia. Oszczędzenie energii często idzie w parze z pogorszeniem jakości dźwięku, co często stosują producenci sprzętu tańszego (wyjątkiem są głośniki z najwyższej półki cenowej).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *