Oprawa muzyczna ślubu oraz wesela to niezwykle istotny czynnik, budujący atmosferę na danym wydarzeniu. Można powiedzieć, że tuż po wyglądzie Państwa Młodych, dekoracjach oraz jedzeniu, muzyka na weselu odgrywa znaczącą rolę w późniejszym odbiorze danej uroczystości.

Czasem jest tak, że źle dobrana może spowodować brak zainteresowania zabawą. Czy w 2019 roku istnieją jakiekolwiek zasady dobierania muzyki pod to wydarzenie? Czy zespół na wesele jest lepszy niż wynajęcie DJ-a? Jakie piosenki są najchętniej wybierane na pierwszy taniec? Sprawdź odpowiedzi na te i inne pytania.

Pierwszy taniec to ważna sprawa

Pierwszym aspektem w kontekście muzyki na wesele, o którym najwcześniej i najczęściej myśli Młoda Para jest właśnie wybór odpowiedniego utworu do pierwszego tańca. I wcale nie jest to bułka z masłem. Dla wielu par, które nie mają „swojej” piosenki lub wcześniej upatrzonych utworów, ta sprawa może spędzać sen z powiek. Do czego zatańczyć, aby wypaść najlepiej?

Aby nie zaliczyć przysłowiowej wpadki, warto jest się nad tą kwestią mocno zastanowić. W tym celu poszukaj inspiracji. Możesz to zrobić np. przy pomocy aplikacji takich jak Spotify czy YouTube. Na szczęście, czasy kiedy notorycznie wybierano piosenkę „Windą do nieba” zespołu 2 plus 1 minęły bezpowrotnie. Wszyscy możemy zgodzić się, że słowa „mój piękny Panie, ja go nie kocham- taka jest prawda…” nie wróżą nigdy nic dobrego.

Do zagrania wybranej piosenki możemy poprosić wynajęty zespół na wesele lub puścić go z odtwarza na sali. Konkretny utwór powinien być dopasowany do: charakteru i osobowości Państwa Młodych, wybranego stylu tańca czy motywu przewodniego imprezy. Od kilku sezonów na parkiecie królują utwory Eda Sheerana, ale  nie może również zabraknąć klasyków od Whitney Houston czy nawet Elvisa Presleya. Jak mówią eksperci:

„Ed Sheeran króluje, przynajmniej dwa sezony z rzędu. Zresztą połowa par mniej więcej wybiera takie współczesne hity, które są grane w radiu. Czasem one są przerobione na trochę inne takty. To nie jest zawsze utwór jeden do jednego. Bachata ostatnio była tańczona lub też wersja Eda Sheerana w Bossa novej. Czasem są też przeróbki na inne tempo.”

Katarzyna Gajek, właścicielka agencji ślubnej Aspire

Klasyka wygrywa

W Polsce zdecydowanie dalej króluje klasyka. Mimo tego, że w 2019 roku organizacja wesela i przygotowania zaczynają się dużo wcześniej i coraz więcej par wprowadza różne ekstrawaganckie nowości z Zachodu, w kwestii muzyki na wesele i pierwszego układu w większości trzymamy się sztywnych ram. Ciekawym akcentem wesela, który zdecydowanie przyszedł do nas ze Stanów Zjednoczonych jest mieszkanie stylów tanecznych podczas jednego tańca. Układ zazwyczaj zaczyna się klasycznym walcem, a kończy na szalonej sambie czy freestylu.

zespół na wesele

Zespół na wesele czy może DJ?

Oprócz pierwszego tańca, do którego utwór jest bezpośrednio wybierany przez Państwa Młodych i powinien w 100% im odpowiadać, muzyka na wesele powinna służyć dobrej zabawie większości zaproszonych gości. Tzw. muzyczna atmosfera jest niezwykle istotna.

Tak naprawdę o tym, czy wybierzemy zespół na wesele, czy DJ-a decydują nasze osobiste preferencje oraz budżet. Okazuje się, że muzyka grana na żywo ma największą i najlepszą energię (oczywiście jeśli składa się z profesjonalistów, którzy znają się na swoim fachu). Jeśli budżet nam nie pozwala na wynajęcie zespołu, jedynym możliwym wyjściem będzie DJ. Jenak obecnie uznaje się, że to właśnie mieszanka obu wykonawców sprawdza się najlepiej.

Wynika to głównie z tego, że uczciwy zespół nie będzie w stanie zagrać 12 godzinnego wesela. W momentach odpoczynku idealnym rozwiązaniem jest puszczanie muzyki do zabawy z głośników, przez DJ-a.

muzyka na wesele zespół

Trend ze Wchodu – gwiazdy talent show oraz rodzime disco polo

Okazuje się, że zespół na wesele czy DJ to nie jedyna opcja. W 2019 roku coraz popularniejsze staje się angażowanie gwiazd programów typu talent show oraz artystów sceny disco polo.

Muzyka na wesele może mieć formę mini koncertu. Musimy być jednak przygotowani na to, że stawki za występu tego typu nie są małe. Co więcej, większość artystów podaje ceny trzy raz większe, aby móc unikać imprez tego typu. W Polsce dalej istnieje przekonanie, że granie na weselach to swego rodzaju obciach. Jest to niedorzeczne, ponieważ nawet gwiazdy najwyższego formatu (Elton John, Jennifer Lopez) bez problemu dają mini koncerty na takich wydarzeniach (oczywiście, za odpowiednio wysoką stawkę). W naszym kraju najchętniej wybieranym zespołem jest Akcent, z popularnym liderem- Zenkiem Martyniukiem. Musimy przygotować się na to, że będzie do bardzo krótki występ i słono za niego zapłacimy.

Wesele to nie tylko disco polo!

Oczywiście, wybór granych przez zespół czy DJ-a utworów powinien być skonsultowany z Para Młodą. Co ciekawe, coraz więcej osób decyduje się a niepuszczanie przaśnego disco polo. Coraz częściej muzyka na wesele współgra z klimatem i może być to np. rock czy spokojny swing. Jednak tego typu zabiegi są zarezerwowane wyłącznie dla koneserów. Aby zaspokoić potrzeby większości gości warto jest postawić na stare klasyki oraz nowe, popularne utwory, reprezentujące różne style w muzyce.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *