Większość z nas będąc dzieckiem marzyło o własnym kinie domowym. Wizja osobistego, dużego ekranu, świetnego dźwięku i nieograniczonych możliwości oglądania filmów była zawsze bardzo atrakcyjna. Wraz z rozwojem technologii stało się to możliwe i dostępne niemalże na wyciągnięcie ręki.

Nagłośnienie domowe to sprawa niezwykle istotna, szczególnie w kontekście kina domowego i dla fanów kinematografii. Nikt z nas nie lubi oglądać filmów bez odpowiedniego dźwięku, prawda? To właśnie ten element jest jednym z najważniejszych w tej dziedzinie sztuki- filmie. Jak wybrać odpowiednie nagłośnienie kina domowego i czym się kierować w wyborze?

nagłośnienie kina domowego

Czy dźwięk jest aż tak ważny?

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu, kino domowe oraz odpowiednie nagłośnienie było czymś ekstrawaganckim, na co mogli sobie pozwolić nieliczni. Obecnie, wcale nie trzeba być milionerem, aby móc doświadczać najlepszej jakości obrazu oraz dźwięku na co dzień. W dzisiejszych czasach mamy wybór- nagłośnienie domowe i jakość obrazu w nowoczesnych telewizorach mogą przynieść nam nawet lepsze doznania niż wizyta w kinie.

Mówiąc kino domowe, mamy w głównej mierze na myśli zestaw urządzeń audio-wideo (AV), który w warunkach domowych ma za zadanie jak najwierniej symulować wrażenia dźwiękowe i wizyjne, jakich możemy doświadczyć na sali kinowej (lub koncertowej).

Dobry zestaw urządzeń powinien składać się z kilku podstawowych elementów. Są to: ekran, źródło sygnału audio, źródło sygnału wideo, wzmacniacz oraz nagłośnienie kina domowego. Oprócz podstawowych wariantów, obecnie mamy szeroki dostęp do innych i czasami- lepszych rozwiązań. Będą to m.in. odtwarzacze płyt DVD i Blue-ray, komputer czy tzw tuner telewizyjny.

Nagłośnienie kina domowego

Obecnie przyjmuje się, że jedną z podstawowych konfiguracji nagłośnienia kina domowego jest system 5.1. Oznacza to, że w jego skład wchodzą: 2 kolumny frontowe (mogące służyć również jako kolumny stereo), 2 głośniki surround (tylne) oraz jeden głośnik centralny. Powinien być on umiejscowiony w pobliżu ekranu głównego, ponieważ głównej mierze to on odtwarza dialogi bohaterów filmu (zazwyczaj nie chcemy, aby ich głosy dochodziły do nas z „nienaturalnych pozycji”, z boku lub z tyłu). Tak oto wygląda podstawowy zestaw nagłośnienia do telewizora.

Dodatkowym głośnikiem, oznaczonym cyfrą „1” po kropce jest subwoofer. Odpowiada on za najniższe, basowe dźwięki. Uaktywnia się on wyłącznie w momencie spiętrzenia się niskich tonów i jest to niezbędny element, pozwalający na ciekawe odczucia dźwiękowe (np. podczas wybuchów, odgłosów natury, np. trzęsienia ziemi). Możemy go umieścić w dowolnym miejscu, niekoniecznie blisko ekranu. W przeciwieństwie do głośnika głównego, dźwięki wydawane przez subwoofer nie są kierunkowe, dlatego jego umiejscowienie nie ma tak dużego znaczenia.

Nagłośnienie do telewizora – 5.1 czy 7.1?

Nagłośnienie kina domowego 5.1 to absolutne minimum, jeśli zależy Ci na dobrych efektach dźwiękowych. Sprzęt tego typu daje poczucia dochodzenia dźwięków „z każdej strony”, co urealnia obraz, który widzimy. Możemy wtedy poczuć się jakbyśmy brali udział w akcji.

Obecnie coraz popularniejsze staje się kupowanie zestawów głośników 7.1. Dodatkowy sprzęt odpowiada za precyzyjne umiejscowienie w przestrzeni różnych efektów specjalnych. Dzięki temu, do słuchacza docierają odgłosy czy muzyka nie tylko z przodu, tyłu i boków, ale również z góry (często można również określić położenie głośnika w płaszczyźnie pionowej). Takie nagłośnienie kina domowego dostarczy nam największych i najlepszych wrażeń, jednak dalej są to rozwiązania dosyć drogie.

Nagłośnienie domowe to świetna sprawa, jednak często sprawia wiele kłopotów, szczególnie w kontekście umiejscowienia salonu. Zazwyczaj, jeśli nasze pomieszczenie jest „otwarte”- np. połączone z kuchnią, jadalnią czy przedpokojem, jakość dźwięku może się osłabić. Kino domowe i sprzęt grający dają najlepsze efekty w momencie zamknięcia ich w szczelnym, osobnym pomieszczeniu. Miej to na uwadze kupując swój zestaw.

Soundbary

Nagłośnienie do telewizora to również popularne ostatnio soundbary. Jest to nic innego jak listwy dźwiękowe, zawierające kilka głośników. Można je ustawić lub zawiesić nad lub pod telewizorem. Soundbar nie zabiera tyle miejsca co tradycyjny zestaw 5.1 i daje całkiem dobre efekty dźwiękowe. Podobnie jak kolumny 5.1, dźwięk otacza widza dookoła. Najczęściej, w zestawie otrzymamy dwie kolumny oraz subwoofer.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *