Nagłośnienie sali weselnej wymaga doświadczenia i znajomości sprzętu. Aby w tym ważnym dniu sprostać odpowiedzialnemu zadaniu nagłośnienia instrumentów i wokalu, należy dowiedzieć się, jak unikać najczęściej popełnianych błędów. Jak poprawić jakość dźwięku i uzyskać możliwie najlepszy efekt? Jakie są przyczyny problemów z dźwiękiem w sali bankietowej/weselnej?

Tym, co wyróżnia sale weselne, bankietowe, remizy i restauracje, jest bardzo często trudna i zmienna w zależności od danego pomieszczenia akustyka. Nagłośnienie na wesela musi być każdorazowo dopasowane do specyfiki konkretnego miejsca i panujących w nim warunków.

Jakość źródła dźwięku

Nawet najlepsze nagłośnienie sali nie zapewni nam sukcesu, jeśli sam dźwięk nie będzie zadowalający. Mowa tu zarówno muzyce na żywo, jak i o nagraniach muzycznych. Ważne jest, aby podczas imprezy prezenter muzyczny zadbał o jakość plików, które będą odtwarzane. Istotna jest także jakość instrumentów, wzmacniaczy i wolaku, ponieważ na niedostatki emisyjne nie pomoże najlepsze nagłośnienie wolaku, a kiepskie brzmienie może być nie do poprawienia w mikserze. Z cała pewnością nie wpłynie na nie również dobra jakość kolumn i wzmacniaczy.

Mikrofon

Druga mała cegiełka, która jednak nie może zostać pominięta w drodze do dobrego nagłośnienia sali weselnej, to jakość mikrofonu. Jego właściwa charakterystyka i oczywiście prawidłowe użycie zadecydują o czystości dźwięku. Dobre nagłośnienie wokalu jest szczególnie ważne, ponieważ nic tak nie psuje efektu, jak nieprawidłowości w tym zakresie.

Nagłośnienie sali i okablowanie

Zaraz po źródłach dźwięku oraz mikrofonach niezwykle ważną rolę odgrywają również przewody. Rola okablowania jest istotna i nie należy jej lekceważyć w drodze do uzyskania dobrego efektu. Słabej jakości przewody mogą skutecznie go zepsuć, nawet przy najlepszym wokalu i dobrej jakości sprzęcie muzycznym.

Zastosowane przewody i wtyki muszą być możliwie najwyższej jakości, powinny być prawidłowo uzbrojone regularnie sprawdzane. Pozwala to uniknąć niechcianych brumów, przydźwięków i oczywiście braku sygnału, czyli niespodzianek, które mogą skutecznie popsuć nawet najlepszy występ. Warto podczas nagłaśniania sali mieć zawsze awaryjny zapas kabli, zwłaszcza tych najpopularniejszych, co w razie ewentualnej usterki pozwoli na szybką reakcję.

Mikser

Ważny element wyposażenia każdego DJ-a weselnego i nie tylko. To w nim spotykają się wszystkie przewody niezależnie od źródła dźwięku. Mikser musi spełniać przynajmniej minimum wymagań odnośnie ilości wejść. Eksperymenty z jego użyciem pozwalają uzyskać dobre efekty i wpływają korzystnie na jakość całego występu, jednak warto wykonywać je przed rozpoczęciem imprezy, na przykłąd podczas prób zespołu.

Akustyka w sali weselnej

Najczęściej spotykane przeciwności, jeśli chodzi o nagłośnienie sali, w tym również nagłośnienie na wesela, związane są z akustyką pomieszczenia. Istotne jest prawidłowe zagospodarowanie przestrzeni przeznaczonej na nagłośnienie i odpowie ulokowanie jego poszczególnych elementów. Każda sala ma własną swoją specyfikę akustyczną, która jest zależna od wielkości pomieszczenia, jego kształtu, czy materiałów, jakimi wnętrze zostało wykończone. Nie mamy wpływu na te elementy, jednak możemy zrobić wszystko, by odpowiednio, na drodze prób i błędu oraz doświadczenia, dopasować do nich nagłośnienie. Zadaniem dźwiękowca jest przygotowanie aparatury nagłośnieniowej w taki sposób, by zminimalizować wpływ otoczenia na dźwięki. Istotne jest prawidłowe rozmieszczenie paczek średnio-wysokotonowych oraz kolumn basowych – na właściwych wysokościach. Ważny jest również zasięg dźwięku, który ma być dobrze słyszalny na scenie i w jej okolicach, a także w odległych miejscach – we wnękach, na balkonach itp. Muzyka powinna docierać do słuchaczy niezależnie od przeszkód, jakie fale dźwiękowe mogą napotykać na swojej drodze. Najlepiej nagłośnione powinny być oczywiście okolice sceny i parkietu, jednak również w odległych zakamarkach dźwięk nie powinien być stłumiony i zakłócany w niekontrolowany sposób, nawet jeśli będzie odpowiednio cichszy.

Muzyka jest jednym z najważniejszych elementów każdej imprezy, nie tylko weselnej. W szczególnym dniu ważnym dla pary młodej i gości wszystko powinno być dopięte na ostatni guzik. Należy zatem zaplanować i wypróbować nagłośnienie na wesela możliwie wcześniej, by podczas imprezy wszystko przebiegło bez niespodzianek.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *