Kupując samochód, szczególnie mężczyźni zwracają uwagę na nagłośnienie. Samochód w standardowym wyposażeniu ma zamontowany radioodtwarzacz oraz głośniki, które najczęściej nie spełniają wygórowanych oczekiwań melomanów. Konieczność kupienia nowego nagłośnienia stawia przed nami wiele pytań. W niniejszym artykule poruszymy temat głośników. Czym się kierować przy ich wyborze?

Miejsce w samochodzie

Przed wyborem konkretnego modelu głośników, w pierwszej kolejności należy się zastanowić, jaką ilością miejsca dysponujemy oraz czy w samochodzie znajdują się specjalne otwory montażowe na nagłośnienie do samochodu.

Membrana

Bardzo duży wpływ na jakość dźwięku ma membrana, a ściślej mówiąc, materiał, z którego została wykonana oraz jej wielkość. Na rynku dostępne są głośniki z membranami wykonanymi z:

  • papieru – najczęściej spotykane, stosowane są w średniej klasy sprzęcie

  • polipropylenu – charakteryzują się większą twardością, dzięki czemu lepiej przenoszą niskie tony

  • aluminium – najczęściej stosowane są w głośnikach basowych

Na jakość dźwięku ma także wpływ średnica membrany – im jest większa, tym lepszy dźwięk uzyska nagłośnienie samochodowe. Najczęściej stosowane jest nagłośnienie do samochodu o średnicy 16,5 cm.

Rodzaje głośników

Na rynku aktualnie dostępne są dwa rodzaje głośników: dwustożkowe i szerokopasmowe. Głośniki dwustożkowe to proste urządzenia, które nie są polecane jako nagłośnienie samochodowe. Głośniki szerokopasmowe charakteryzują się tym, że zbudowane są z jednego dużego głośnika, który jest odpowiedzialny za niskie tony. W nim znajdują się też elementy wysokotonowe.

Jeśli chcemy mieć nagłośnienie samochodowe emitujące najwyższej jakości dźwięki, nie możemy oszczędzać. Najlepszym, ale zarazem najdroższym rozwiązaniem jest zakup zestawu głośników, które po odpowiednim rozmieszczeniu w samochodzie, dadzą zadowalający efekt. W przypadku nagłośnienie nie liczy się ilość, ale jakość. Lepiej kupić dwa głośniki lepszej firmy niż cztery słabej jakości urządzenia.

Moc głośników

Należy się kierować zasadą, że głośniki powinny mieć przynajmniej 1,5 razy większą moc niż wzmacniacz, lecz zawsze należy sprawdzać parametry podawane przez producenta. Na opakowaniu głośników zazwyczaj jest podana moc szczytowa (muzyczna), która jest osiągana tylko przez krótką chwilę. Więcej powie nam moc oznaczona jako RMS – ta jest utrzymywana na stałym poziomie w sposób nieprzerwany.

Pasmo przenoszenia

Pasmo przenoszenia nie wpływa na jakość dźwięku. Oczywiście w teorii wygląda to tak, że im szersze pasmo, tym lepsze odwzorowanie niskich i wysokich tonów, jednak większość z nas słyszy jedynie pasmo mieszczące się w granicach 16 a 20 kHz. Jeśli na opakowaniu będą wskazane inne wartości, niższe lub wyższe, nie oznacza to, że będziemy słyszeć lepszej jakości dźwięk.

Montaż i rozmieszczenie głośników

Przed zamontowaniem nagłośnienia samochodowego warto zadbać o to, by wygłuszyć samochód. Co to oznacza w praktyce? Możemy udać się do specjalisty montującego systemu audio i ta osoba się tym zajmie lub samodzielnie założyć bitumiczne maty wygłuszające w drzwiach samochodu. Taki zabieg sprawia, że samochód staje się obudową dla głośników, dzięki czemu uzyskamy lepszej jakości dźwięk.

Powinniśmy się kierować zasadą: lepsze głośniki z przodu samochodu. Wybierając nagłośnienie do samochodu, warto zdecydować się na zestaw, w którym znajdują się dwa głośniki średniotonowe (montowane w otworach fabrycznych) oraz dwa wysokotonowe (montaż w okolicy kokpitu lub bocznych lusterek). Dodatkowe głośniki niskotonowe można zamontować w tylnej półce bądź w dolnej części drzwi. Wybierając głośniki, nie możemy też zapomnieć o zwrotnicy, której zadaniem jest rozdzielanie dźwięków o różnej częstotliwości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *