Ślub i wesele to dwa niezwykłe wydarzenia, które pozostają w naszej pamięci na całe życie. Oprawa muzyczna zaraz po dekoracjach nadaje charakteru oraz podkreśla podniosłość chwili. Czy wiesz, na jaką muzykę możesz się zdecydować, biorąc ślub w kościele? Czy wszystkie opcje są dozwolone? Co będzie najlepszą możliwą opcją?

fotograf ślubny śląsk i okolice

Ślub i wesele – muzyka na ceremonię w kościele

Pierwszą opcją, która przychodzi na myśl podczas organizacji ślubu jest muzyka klasyczna. Jest to idealna oprawa dla ceremonii w kościele. Tradycyjnie Młodej Parze podążającej w stronę ołtarza towarzyszy dźwięk kościelnych organów.

Ma on dostojny oraz wzniosły charakter. Muzyka z organów doskonale odnajduje się w każdych murach kościelnych. Jednak czasami pary chcą urozmaicić swoją ceremonię oraz dodać jej delikatności, zapraszając tym samym muzyków spoza kościoła. Dodatkowe instrumenty (np. skrzypce, flet, gitara) mają za zadanie wzbogacić muzykę z organów lub zastąpić ją zupełnie.

Teraz mogą nasuwać się nam pytania- jak wybrać odpowiednich muzyków? Jakie instrumenty zabrzmią najlepiej? Które utwory wybrać? Czy zatrudnienie zewnętrznych muzyków/muzyka nie będzie negatywem w oczach lokalnego organisty i proboszcza? Sprawdź!

Co z kościelnym organistą?

Wcześniej wspomniane organy uważa się za numer jeden muzyki sakralnej. Jednak czasem może zdarzyć się, że Pan organista nie spełnia oczekiwań ani wymagań co do swojej pracy i Waszym marzeniem jest zatrudnienie na mszę muzyka z zewnątrz.

Organizacja ślubu wymaga ówczesnego przemyślenia tej kwestii. Wielokrotnie zdarza się, że organiście ma towarzyszyć inny instrument lub delikatny wokal. W każdym przypadku, wszystkie nasze pomysły i życzenia musimy skonsultować z lokalnym proboszczem oraz organistą. Są oni gospodarzami wybranego kościoła i mogą decydować o zasadach panujących w parafii. Jeśli te osoby wyrażą zgodę na wasz pomysł, należy ustalić szczegóły takie jak: jakie utwory będą grane oraz w jakiej kolejności.

Kwestia organisty musi być załatwiona w sposób kulturalny oraz spokojny. Pamiętaj, że w razie potrzeby to on będzie musiał odstąpić swój instrument komuś innemu.

Jakie instrumenty wybrać na ślub?

Jeśli chodzi o konkretne instrumenty, które chcemy wybrać na naszą ceremonię, najczęściej kierujemy się dosyć ulotnymi wrażeniami oraz marzeniami. Nie da się ukryć, że skrzypce budują wyjątkowy klimat oraz pozwalają wydobyć niezwykle wzruszające dźwięki, które są idealne na tę okazję. Ślub i wesele pięknie ozdabiają również instrumenty smyczkowe, takie jak altówka czy wiolonczela. Kwartet smyczkowy to idealny zespół nie tylko do kościoła, ale i na część obiadową przyjęcia. Oprócz tego, częstym wyborem jest harfa, flet lub trąbka.

Repertuar na ślub kościelny

Każda osoba służąca do mszy, organista, jak i fotograf ślubny Śląsk musi wiedzieć o tym, że w porządku mszy w kościele są 4 momenty, kiedy rozbrzmiewa muzyka. Jest to początek (wejście), ofiarowanie, komunia/dziękczynienie, zakończenie oraz błogosławieństwo.

Tylko i wyłącznie wtedy muzyka może ubarwiać nasza ceremonię wybranymi utworami. A więc, utworów musi być przynajmniej cztery. Jednak zawsze zachęca się do tego, aby repertuar był nieco większy. Będzie to przydatne w chwili kiedy np. Komunia Święta będzie się przedłużać lub gdy Państwo Młodzi będą podpisywać dokumenty konkordatowe.

Fotograf ślubny Śląsk radzi – im muzyka piękniejsza, tym bardziej wzrusza

Każdy z nas chociaż raz w swoim życiu słyszał triumfalne dźwięki “Marsza” Felixa Mendelssohna rozbrzmiewającego podczas wyjścia świeżo upieczonych małżonków z kościoła. Utwór ten wywołuje ogromne wzruszenie wśród gości i nie tylko. Można to zaobserwować na fotografiach. Również w trakcie trwania mszy, odpowiednio dobrana muzyka wzbudza skrajne emocje, które fotograf jest w stanie uchwycić na zdjęciach. Dlatego organizacja ślubu, a właściwie oprawy muzycznej jest tak niezwykle istotna, nawet z tak różnych perspektyw.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *